Noc Muzeów 2023 – Wystawa Jarosław Paluch „Bella Szczypawka”

 

Na wystawie zaprezentowano 17 obrazów (obrazy olejne z wczesnego okresu 1989-1992 oraz z zastosowaniem charakterystycznej dla artysty techniki mieszanej: łączenie farb olejnych z akrylem i werniksem jako tworzywa oraz różnych podłoży od płótna poprzez karton).
W Sali nr.1 prezentowanych jest 13 obrazów z okresu „abstrakcyjnego” namalowanych w latach 1997-1998 wszystkie obrazy nie mają tytułów – choć można znaleźć sugestie wskazujące na inspiracje jak np. nazwa cyklu ( z których pochodzi kilka obrazów) TRESERKA NIEDŹWIEDZI ( nawiązanie do wczesnochrześcijańskiej historii dowódcy wojsk Cesarstwa Bizantyjskiego Belizariusza) czy nawiązanie do obrazu Pierre’a Bonnard’a przedstawiciela INTYMIZMU. Intymizm był ruchem artystycznym pod koniec XIX i na początku XX wieku, który obejmował przedstawianie banalnych, ale osobistych scen domowych, szczególnie tych we wnętrzach domowych co jest typowe dla twórczości Palucha, szczególnie w sferze małych formatowo o intymnym charakterze abstrakcji.
W Sali nr.2 prezentowane są 2 obrazy z wczesnego okresu 1989-1992, które nawiązują do nurtu twórczości lat osiemdziesiątych „Neue Wilde”, określany też jako „Nowy Fowizm”.
Niestety z tego okresu pozostało tylko kilkanaście prac.
Pozostałe 2 obrazy to już prace z okresu „abstrakcyjnego”. W obrazie o największym formacie ciekawostką jest pozostawienie przez twórcę odbiorcy możliwości zestawienia kwadratów, jakby forma puzzli do wypełnienia.
W Gablotach wystawiono obiekty wizualnych form edycji utworów poetyckich. Paluch również wydał 1998 tomik poezji „Bez Jaźń. Z tego tomu pochodzi przedstawiony cykl „Bosonoga”.

PRACE VIDEO JARKA PALUCHA ( podpisującego się PALUH) na wystawie w
DK Kolorowa w Warszawie-Ursus ul. Sosnkowskiego 16
Prace zostały zrealizowane w różnym okresie roku 1989-1991. W swej stylistyce nawiązują do legendarnych osiągnięć i praktyki twórczej Warsztatu Formy Filmowej (współtworzyli m.in.: pierwszy polski zdobywca OSKARA Z. Rybczyński czy legenda polskiej awangardy multimedialnej J. Robakowski), działającej w Polsce w okresie od 1970-1977 przy łódzkiej „Filmówce”. Podobnie jak u twórców WFF, tak też u Palucha kamera video staje się w jego ręku narzędziem umożliwiającym innego rodzaju percepcję rzeczywistości, odmienną od tej, do której wszyscy zostali przyzwyczajeni i którą przyswoili w sposób „naturalny”. Jest też elementem gry z widzem i typowej dla Palucha postawy ironicznego nawiązywania do dziedzictwa kulturowego Europy – intymność martwych natur Vermeera, sprowadzona do codziennych obiektów XX wieku, pozbawionych elementu szlachetności, zestawianie ze sobą elementów natury i industrialnego otoczenia, czy wreszcie natarczywości i wieloznaczności przekazu telewizyjnego (zestawienie fragmentów bajek animowanych z fragmentami przekazu przemówienia i posiedzeń partyjnych PZPR).
Na wystawie zaprezentowano osiem prac:
BELLA SZCZYPAWKA
STYS
PTAKI
SAMOCHODZIKI
LIBRETTO ( studium martwej natury)
ZEGIZM
SĄBNICA
DOMY I PŁONĄCA PRACOWNIA (zapis akcji użycia materii dymu do tworzenia obrazu)
Ścieżka dźwiękowa powstała w 2023 roku autorami dźwięków są Xooxen i MarPa. Nawiązuje do
estetyki Noise Music i idei Low Definition Art., którą również można zauważyć w pracach video Palucha. Chodzi o emancypacje szumów wizyjnych i tzw. brudów formalnych w dziele artystycznym jako pełnoprawny element narracji i przekaźnik emocji.

Wpisy o podobnym temacie

Wernisaż Wystawy „Księga Słów”

Wernisaż Wystawy „Księga Słów”

Wernisaż wystawy Jaroslawa Palucha "Księga Słów"   JAROSŁAW PALUH (PALUCH) 1967 – 1999Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – pracownie prof.: M.Koniecznego, J. Kaliny, E. Winiarskiego i dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. KSIĘGA...

czytaj dalej
Biała Gołąbka

Biała Gołąbka

Biała Gołąbka  Wystawa prac Jarosława Palucha Wernisaż odbył się 29.05.2019 Finisaż 01.06.2019 Jarosław Paluch, 1967 - 1999, żył i tworzył w Warszawie ; Studia na warszawskiej ASP: 1988 – 1993 w pracowniach prof: Konieczny, Kalina, Tarasin, Winiarski. Dyplom z...

czytaj dalej
Jarosław Paluch Oświęcim

Jarosław Paluch Oświęcim

Jarosław Paluch  Wystawa prac Jarosława Palucha Wernisaż odbył 20.06.2018 Jarosław Paluch, 1967 - 1999, żył i tworzył w Warszawie ; Studia na warszawskiej ASP: 1988 – 1993 w pracowniach prof: Konieczny, Kalina, Tarasin, Winiarski. Dyplom z wyróżnieniem u prof....

czytaj dalej

O nas

Statut Fundacji
KRS 0000439213
NIP 5223000761
REGON

News letter