„Intuicja, Wolność” Andrzej Bieżan

Autor Bolesław Błaszczyk

KSIĄŻKA JUŻ DOSTĘPNA !

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem
państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu
„Muzyczny ślad”, realizowanego przez „Instytut Muzyki i Tańca” 

Andrzej Bieżan – polski kompozytor i pianista. Prekursor muzyki intuicyjnej w Polsce. Mimo akademickiego wykształcenia – ukończone studia w PWSM w Warszawie na wydziale kompozycji – przełamywał tabu wizerunku „klasycznego” instrumentalisty występując w galeriach sztuki, na festiwalach artystycznych, performance oraz zapraszając do współpracy muzyków działających w różnych gatunkach (rock-jazz-noise) czy tworząc z dziećmi mikro spektakle muzyczne.

Jego główny środek wyrazu stanowiły kreacja intuitywna oparta o ramowe założenia oraz wyważona improwizacja respektująca proporcje właściwe tradycyjnej narracji.

Był twórcą pojęcia „Muzyka teraz”, które powołuje się na teraźniejszość; zastaje grających z całym bagażem ich stanów psychicznych przyniesionych z zewnątrz; zdobyta wcześniej wiedza poddana jest filtracji przez chwilę obecną.

Wyznaczył nową rolę partytury nie tylko jako forma  ścisłego zapisu ale jako konkretnej inspiracji przestrzenią i kontekstem w którym realizowane jest działanie muzyczne . Współpracował z wybitnymi polskimi i zagranicznymi muzykami-kompozytorami. Zrealizował nowatorskie ilustracje muzyczne dla potrzeb teatru i filmu. Współpracował z legendarnym Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia gdzie zrealizował 3 kompozycje – Isn’t it, Miecz Archanioła i wspólnie z K.Knittlem Poligamia.

Zmarł tragicznie w 1983 roku.

Wpisy o podobnym temacie

Taśmy i dźwięki

Taśmy i dźwięki

Taśmy i dźwięki   Relacje z koncertów  zaangażowani WspółorganizatorzyInstytut Polski w Moskwie Wpisy o podobnym temacieO nas Statut Fundacji KRS 0000439213 NIP 5223000761 REGONDla widzów ArtyściWystawyWydarzeniaNasze mediaNews letter

czytaj dalej
Brzeziny

Brzeziny

Brzeziny 27-28.10.2018  Relacje z koncertów i happeningu Happening - rodzinny historyczny piknik z udziałem:-Koło Gospodyń Wiejskich Zaledie/Stare Koluszki-Dziecięca Akademia Muzealna Gwiazda wieczoru:Maleo Reggae Rockers i Kasia Malejonek w repertuarze „Panien...

czytaj dalej

O nas

Statut Fundacji
KRS 0000439213
NIP 5223000761
REGON

News letter